Aanvullende pensioenen: afschaffing korting van 50% op de responsabiliseringsbijdrage voor lokale besturen

Sinds 2019 worden lokale besturen aangemoedigd om een aanvullend pensioenstelsel in te voeren of te ontwikkelen ten voordele van hun contractuele personeelsleden. Als dit aanvullend pensioenplan onder meer voldoende hoog is, wat neerkomt op ten minste 3% inleg bij een vaste bijdrageplan, kan het lokale bestuur tot 50% korting verkrijgen op de responsabiliseringsbijdrage. Deze korting wordt door de meest recente pensioenhervorming aangepast om het financiële evenwicht van het Gesolidariseerd pensioenfonds te bewaren.

EBBF04338

Wat is de responsabiliseringsbijdrage?

Elk lokaal bestuur dat voor de financiering van zijn ambtenarenpensioenen aangesloten is bij het Gesolidariseerd pensioenfonds van lokale besturen, betaalt een basisbijdragevoet op de loonmassa van zijn statutaire medewerkers én een responsabiliseringsbijdrage.

De responsabiliseringsbijdrage is een aanvullende pensioenbijdrage die een lokaal bestuur moet betalen wanneer de pensioenlast van zijn gepensioneerde ambtenaren groter is dan de basispensioenbijdrage die het bestuur voor dat jaar betaalt.

Invoering korting op de responsabiliseringsbijdrage

De wet van 30 maart 2018 wijzigde het mechanisme van deze aanvullende pensioenbijdrage waarbij voortaan rekening werd gehouden met de gemaakte kosten voor de opbouw van het aanvullend pensioen ten voordele van de contractuele personeelsleden binnen de lokale besturen. Sindsdien kan de korting maximaal 50% bedragen.

De werkgevers die geen recht hebben op de vermindering – omdat zij voor hun contractuele personeelsleden hetzij geen aanvullend pensioen, hetzij een aanvullend pensioen dat niet aan de gestelde voorwaarden voldoet hebben voorzien – moeten een verhoogde responsabiliseringsbijdrage betalen, met een beperking van 100%. Dat betekent dat het totaal van hun te betalen bijdragen (basisbijdrage + verhoogde responsabiliseringsbijdrage) niet meer mag zijn dan het bedrag van de pensioenlasten die het Gesolidariseerd pensioenfonds voor de gepensioneerden van dat lokale bestuur draagt.

Groot succes

Meer en meer besturen hebben de afgelopen jaren een aanvullend pensioenstelsel ingevoerd ten voordele van hun contractuele personeelsleden om recht te kunnen hebben op de korting op hun responsabiliseringsbijdrage. Het aantal besturen dat geen recht had op een korting werd bijgevolg steeds kleiner, waardoor er niet kon worden doorgefactureerd of gecompenseerd. Zo ontstond een structureel financieel onevenwicht voor het Gesolidariseerd pensioenfonds vanaf 2023.

Wijzing aan de financiering van het Gesolidariseerd pensioenfonds

Eind december 2023 werd het onevenwicht al deels verholpen. Enerzijds door de korting op de responsabiliseringsbijdrage niet alleen meer te laten betalen door de besturen die geen recht hadden op een korting. Anderzijds ook door een dotatie te voorzien vanuit de uitgavenbegroting van de federale overheid.

Daarnaast schaft de recente wet op de pensioenhervorming de korting van 50% af zodat er geen tekorten meer kunnen ontstaan binnen het Gesolidariseerd pensioenfonds.

Bij de bepaling van het bedrag van deze maandelijkse voorschotten die betrekking hebben op de responsabiliseringsbijdrage van het lopende kalenderjaar, zal voortaan geen rekening meer worden gehouden met de aan het bestuur toegekende vermindering of opgelegde verhoging.

Meer info?

Je Account Manager Employee Benefits bij Vanbreda Risk & Benefits helpt je met plezier verder bij vragen.

Gere­la­teer­de berichten

JLPSF13142

Hoe je als orga­ni­sa­tie men­ta­le veer­kracht kunt versterken

Personen
27.02.2026

Aan de koffiemachine of op verjaardagsfeestjes gaat het vaak over de schaduwkanten van onze job: de hoge werkdruk, dreigende burn-outs en het stijgende absenteïsme. Volgens Professor Dr. Nele Jacobs, expert in mentale gezondheid en CEO van Faresa, doen we onszelf daarmee tekort. Haar boodschap is helder: werk is in essentie gezond en kan uitgroeien tot een krachtige bron van mentale veerkracht, op voorwaarde dat organisaties de juiste omstandigheden creëren.

Lees meer
Lees meer over Hoe je als organisatie mentale veerkracht kunt versterken
U7353792727 photorealistic image brightly illuminated open offi e0569892 6961 4a

Cen­ten­in­dex: recht­streek­se impact op aan­vul­lend pensioenkapitaal

Pers
23.12.2025

De federale regering kondigde aan dat in 2026 en 2028 de automatische indexering op loon niet zal toegepast worden op het deel van het brutoloon boven 4.000 euro. Deze maatregel, de centenindex, lijkt op het eerste zicht vooral het salaris te raken. Toch heeft het ook een aanzienlijke impact op het aanvullend pensioen dat werknemers via hun werkgever opbouwen. Vanbreda Risk & Benefits bracht het financiële effect in kaart.

Lees meer
Lees meer over Centenindex: rechtstreekse impact op aanvullend pensioenkapitaal
JLPSF28959

Ver­hoogd rem­geld op medi­cij­nen: impact voor werk­ge­vers en werknemers

Personen
16.12.2025

Vanaf 2026 zal de federale regering een minimumremgeld van €2 invoeren voor alle geneesmiddelen die je bij de apotheker koopt. De Algemene Raad van het RIZIV omschrijft het doel van deze maatregel als volgt: “Dit is een solidaire bijdrage die zal gebruikt worden om te herinvesteren in een betere sociale zekerheidsbescherming voor patiënten.” Maar wat betekent dit concreet voor de medische plannen die je als werkgever aanbiedt aan jouw medewerkers?

Lees meer
Lees meer over Verhoogd remgeld op medicijnen: impact voor werkgevers en werknemers